Cégtörténet

MVM OTSZ Zrt. távhőszolgáltatás Oroszlányban, Bokodon és Szolnokon
Különböző hőtermelő berendezésekkel cégcsoportunk közvetett módon régóta aktív szereplője a távhőszolgáltatásnak, és társaságunk révén már több településen részt veszünk az ügyfelek használati melegvíz-ellátásában és távfűtésében. Az MVM OTSZ Zrt. jogelődjének az NKM OSZ Zrt. részvényeinek 100 %-át 2018. július 31-kén megvásárolta az NKM Zrt. A Kormány 1794/2015. (XI.10.) sz. határozata és megbízása alapján az NKM Zrt. jogelődje 15 meghatározó vidéki távhőszolgáltató társaság teljes gazdasági, jogi és műszaki átvilágítását végezte el 2016-ban. A Távhő Audit Projekt vizsgálati eredményeiből megállapítható volt, hogy az oroszlányi cég gazdálkodási és műszaki tekintetben - a szektor általános nehézségei mellett - a legjobbak közé sorolható, amit nem sokkal korábban az Állami Számvevőszék átfogó vizsgálata is előre vetített. Az MVM OTSZ Zrt. távhőtermelői és távhőszolgáltatói engedéllyel Oroszlányon és Szolnokon egyaránt rendelkezik. Az Ötv. alapján (2011. évi CLXXXIX. tv.) az ellátás kötelezettje a helyi önkormányzat, ami több más mellett az egyik fontos specialitása az ügyfelek hővel történő kiszolgálásának és a vállalkozások működésének.
1. MVM OTSZ Zrt. Oroszlányon
A társaság ellátási területe Bokod község és Oroszlány városa, ügyfeleinek száma meghaladja az 5 600-at, amelyből több mint 5 400 lakossági felhasználó. A primer energiaforrás földgáz, a 37,5 MWth-os új fűtőművet 5 km-es kiváló szigeteléssel gyártott, földben elhelyezett és 2015-ben átadott tranzitvezeték köti össze a városi hőfogadóval. Mindkét érintett önkormányzattal a társaság közszolgáltatási szerződést kötött. a jogszabályi megfelelés és az ellátásbiztonság garantálása érdekében.
  • 1.1 A távhőtermelő és a szolgáltató egyesülése
Részvényesi döntés született arról 2018-ban, hogy az MVM Oroszlányi Erőműfejlesztő Zrt. olvadjon be az NKM OSZ Zrt-be, hiszen a megtermelt hő csaknem 100 %-át neki adja el. Az egyesülésnek számos irányítási és gazdasági előnye van, valamint az egy technológiai rendszert alkotó hőtermelő és szolgáltató egy társaságban működhet tovább. A beolvadás részletes előkészítése, feltételeinek megteremtése 2019-ben megtörtént, az egyesüléssel járó kihívásokat és nehézségeket mindkét korábbi társaság munkatársai sikeresen oldották meg, ma már összetartó közösséget alkotnak. 2020. január 1-től a jogutód cég az NKM Oroszlányi Szolgáltató Zrt. lett, amely egyben a termelői és a szolgáltatói engedélyes is, jegyzett tőkéje meghaladja a 2,7 MdFt-ot, mérleg főösszege pedig a 4,9 MdFt-ot. Ezzel a gyakorlatban is lehetővé vált, hogy a helyi teljes távhő értékláncban a csoport egy önálló társasága jelenjen meg, amely fontos előzetes lépés egy otthonszolgáltató kialakításában. Az országban elsőként az MVM OTSZ Zrt. ügyfelei számára nyílt meg a lehetősége annak, hogy a földgáz- és az áramszolgáltatás mellett immár a távhőszolgáltatást is az MVM Csoport keretei között vegyék igénybe.
  • 1.2 Az új fűtőmű belépése a hőtermelésbe

Az Oroszlányi Erőműfejlesztő Zrt. létrejötte előtt a Vértesi Erőmű kapcsolt termelés keretében biztosította a hőt a két település ellátásához, majd az MVM közgyűlése 2014-ben új berendezés építéséről döntött. Sajnálatos módon – elsősorban financiális okokból – a megújuló alapú (biomassza) berendezés helyett földgáztüzelésű fűtőműről szólt a döntés. A beruházás két szakaszban valósult meg. Az I. ütemben a 3 x 12,5 MWth nagyvízterű földgáztüzelésű kazánberendezéseket tartalmazó kazánház épült meg segédrendszerek nélkül, és a kazánház 2015. december végén megkezdte működését. Ezeket a munkálatokat az MVM ERBE koordinálta. A keringtetést, a nyomástartást és a pótvízellátást ekkor még a Vértesi Erőmű meglévő rendszerei biztosították. 2016-ban a II. ütemben került sor az új kazánház bővítésére. Déli oldalához kapcsolódva, annak folytatásaként megépültek a segédrendszerek, amivel megvalósult a fűtőmű önálló működése, de kialakításra került egy későbbi tartalék kazán beépítésének helye is.

A távhőszolgáltatás másik fontos egyedisége, hogy szigetüzemben működnek a rendszerek, ezért kiemelt hangsúlyt kap a tartalék, vagy helyettesítő berendezés megléte és fenntartása főleg a téli csúcsidőszakokban. A biztonságos oroszlányi és bokodi távhőellátás szempontjából mindenképpen szükség van tartalék kazánra, hogy téli csúcsidőszakban - bármilyen üzemzavar esetén - ne kerüljön sor szolgáltatási korlátozások bevezetésére, aminek káros hatását az egész cégcsoport szeretné elkerülni. A társaság tervezi a tartalékberendezés megépítését és felmerült a lehetősége egy hőtároló telepítésének is. Ezekre a beruházásokra pályázati források megszerzését irányozta elő a cég vezetése.

Az új fűtőmű DK-i irányból (Oroszlány)

A fűtőmű kazánjai

Bosch UNIMAT UT-H 11800 hegesztett kivitelű, fekvő elrendezésű, láng- és füstcsöves berendezések, egy besugárzott és két konvektív huzammal, valamint ECO fokozattal. Saacke Dual blokk TEMINOX GS 160 gázégő.

  • Hő teljesítmény (névleges/minimális): 12,5 MWth / 2,5 MWth
  • Tervezési nyomás: 18 bar
  • Névleges vízhőmérséklet (be/ki): 70 °C / 145 °C
  • Névleges kazánhatásfok: 97,5 %

Az oroszlányi kazánház

A keringtetés és nyomás tartás berendezései
  • 2 db Flowserve gyártmányú forróvíz keringtető szivattyú, 600m3/h
  • Motor: Helmke 3x400/50Hz, 355kW, 1481 1/min, ABB ACS 880 frekvenciaváltó
  • 2 db töltő szivattyú, Wilo Helix V1608, 10bar, 7,5/25m3/h ABB ACS 580 frekvenciaváltó
  • 2 db nyomástartó szivattyú, Wilo Helix V420 16bar, 2,5/5m3/h, ABB ACS 580 frekvenciaváltó
  • 2 db 150 m3-es pótvíztartály, és egy 150 m3-es víztartály, amely 90 m3 oltóvizet és max. 60 m3 nyersvizet tárol

A forróvizes keringtető szivattyú frekvenciaváltós motoros hajtással (Oroszlány)

Gázellátás

Gázfogadó adatai

bemenő nyomás (min/max):            8 bar (4/19 bar)

kimenő nyomás:                             1,5 bar

névleges teljesítmény (max):           5000 Nm3/h (5300 Nm3/h)

Az oroszlányi fűtőmű gázfogadó állomása

  • 1.3 5 km földben vezetett új távhő tranzitvezeték Oroszlányban
A fűtőmű és az MVM OTSZ városi hőfogadója között 1 MdFt-os beruházás keretében 2015-ben a korábbi három vezetékes, felszín feletti tranzitvezeték rendszer helyett új, előszigetelt, korszerű kétvezetékes megoldás került kiépítésre és földben lett elhelyezve. A társaság első körben pályázaton nyert 500 MFt-ot (KEOP – 5.4.0/12-2013-14), majd az önerőre kiírt fordulóban is sikeresen szerepelt újabb 500 MFt-tal. Ezzel a két forrással teljes hosszban megvalósítható volt a vezetékcsere, tehát a cég kizárólag pályázati pénzből oldotta meg a korszerűsítés finanszírozását. Az új rendszer hővesztesége minimalizálódott, élettartama maximalizálódott a korábbiakhoz képest, nem igényel többlet költségekkel járó rendszeres védelmet és szigetelés javítást, nincs kitéve az időjárás káros hatásainak, de egy modern településen mindenképpen esztétikai előrelépést is jelent.

Régi, felszín felett vezetett csövek

Az új, előszigetelt vezetékek, amelyek a földbe kerültek

Ezen a valamivel több, mint 5 km-es korszerű tranzitvezetéken áramlik a megtermelt hő több ezer ügyfél biztonságos ellátásához. A munkaterület átadásától a próbaüzem megindulásáig mindössze 1 esztendő telt el, miközben a régi rendszeren a szolgáltatásnak zavartalanul kellett működnie. A kivitelezés során a legnagyobb kihívást a rövid városi belterületi szakasz jelentette, ami együtt járt egy működő vasúti nyomvonal alatti átvezetéssel is. A vezetékpár föld alá helyezése lehetőséget teremtett a nyomvonal mentén található területek és ingatlanok közvetlen megközelítésére, új bejárók, utak megnyitására, a gyalogos és a kerékpáros útvonalak fejlesztésére. A város levegőjének tisztasága szempontjából az sem mellékes, hogy a hőtermeléssel óhatatlanul együtt járó szennyező forrás tartósan, hosszú évtizedek távlatában a településtől messze helyezkedik el.
  • 1.4 A szolgáltatói elosztórendszer fejlesztése, hőközpont szétválasztások

A távhőszolgáltatás évek óta zajló jelentős kihívása a röviden csak hőközpont (továbbiakban HKP) szétválasztásnak nevezett program. Zömében a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig zajló távhőrendszer építések általános gyakorlata az volt, hogy több épület, vagy kisebb településrész ellátása érdekében nagy szolgáltatói HKP-ok létesültek, amelyek csak egyben voltak képesek kezelni az ellátott felhasználókat, azt is meglehetősen rugalmatlanul. Tehát a cél az volt, hogy ezek helyett jóval kisebb, kompakt, modern, informatikailag is megfelelő felhasználói HKP-ok létesüljenek a tömbházakban, az épületekben, az intézményekben, de az egyéb felhasználók számára is. A korszerűsítés számos előnnyel jár: kellően rugalmas lesz az ellátás, megteremtődik a lehetősége az épületenkénti tényleges hőmennyiség mérésnek, nagyobb szerepet kaphat az informatika, a HKP-ok adatai folyamatosan nyomon követhetőek, stb.. Összefoglalva, kiépülhet egy korszerű távfelügyeleti rendszer.

Az MVM OTSZ HKP szétválasztási programját főként pályázati forrásokból pár esztendővel ezelőtt lényegében befejezte, ami – ismereteim szerint – eddig a szektorban ezen kívül mindössze egy távhős cégnél valósult meg. A felhasználók zömét kitevő lakossági ügyfelek esetében az országos átlag 49 lakás/HKP, ez az NKM OSZ-nél szinte a fele, 25 lakás/HKP. Az energiatakarékosság, az ügyfelek tudatosabb fogyasztásának megteremtése és a piaci elvárások kialakítása érdekében hosszú távú cél, hogy egyre több legyen az egyedi hőmennyiségmérés. Az MVM OTSZ esetében 2020-ban már az ügyfelek 22 %-nál van egyedi hőmennyiségmérés, amely szintén jóval magasabb, mint az országos átlag. A téma tárgyalásánál őszintén hozzá kell tenni, hogy a távhőszolgáltatás nagy problémáját jelentő kintlévőség kezelés is teljesen más alapra helyeződik, amikor az egyedi hőmennyiségmérős kialakítással együtt a kizárhatóság is megvalósul. Ennek jól látható bizonyítékát kiválóan tükrözik az oroszlányi adatok.

Az ügyfelek jelentős részével együttműködve számos társasházban kialakításra került a költségosztós rendszer, amely igazságosabb fogyasztási felosztást tesz lehetővé, mint az ún. légteres. Nem elhanyagolható jelenség, hogy azonnal energiatakarékosságra ösztönzi a lakókat, mert a szabályozószelepekkel befolyásolhatják a mindenkori hőmérsékletet. Ezt a jótékony hatást az MVM OTSZ munkatársai a gyakorlatban és a fogyasztások mérséklődésében megtapasztalták.  Oroszlányban az egyedi mérős és a költségosztós kialakítás együttesen az ügyfelek 40 %-át fedi le.

  •  1.5 Az MVM Oroszlányi Távhőtermelő és Szolgáltató Zrt. fontos egyediségei

A magyar távhőszolgáltatásban 30 esztendeje lényegében nem növekedett érdemben az ügyfelek száma, ami elsősorban annak köszönhető, hogy azóta új rendszerek nem nagyon épültek, ellentétben a korábbi évtizedekkel. Az MVM OTSZ az általános folyamattól eltérően az elmúlt időszakban közel harminc százalékkal tudta bővíteni felhasználói körét, döntő számban lakossági ügyfelek csatlakoztak, de jelentős ipari parki fogyasztók is. Ezek az egyéb kategóriába sorolható termelő cégek kommunális hőfelhasználásukat bízták az NKM OSZ-re és mára a lekötött teljesítmény 1/3-át jelentik, valamint megnövelték az árbevételt 20 %-kal. A teljes távhőrendszer működtetésének fajlagos költségei az ipari parki cégek csatlakozása következtében számottevően javultak.

Hazánkban a társaságok működtetik a távhőszolgáltatói primer rendszereket, ami számos esetben a tulajdonukban is van, azonban az épületeken belüli szekunder rendszerekről ez már nem mondható el, mert azok tulajdonosai a felhasználók. A biztonságos és kielégítő ellátás sokszor amiatt jelent gondot, hogy a szekunder rendszerekkel probléma adódik, amit a cégek nem tudnak azonnal orvosolni. A távhős szakembereknek mindenütt kiemelt érdekük fűződik ahhoz, hogy az épületek és a felhasználók belső rendszereit ismerjék, tudjanak az ott zajló folyamatokról, mert így az összhang hiányából fakadó nehézségek nagyobb részben orvosolhatóak. Az MVM OTSZ Zrt. folyamatosan biztosítja az ügyfelek számára azt a lehetőséget, hogy igény esetén szerződés keretében ellátja a szekunder rendszerek karbantartását. Ennek köszönhetően a lakossági ügyfelek 64 %-a átalánydíjas karbantartási szerződést kötött a céggel, aminek kettős előnye van. Egyfelől majdnem kétharmad részben tudják a munkatársak a szekunder rendszerekben zajló folyamatokat ellenőrizni és befolyásolni, másfelől kisebb árbevétel növelő hatása van az alaptevékenységen túl. Mindemellett a társaság és az ügyfelek közötti bizalom is erősödik.

2. Szolnok telephelyeink jellemzése
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 2591/2021 számú kijelölő határozatának megfelelően az MVM OTSZ Zrt. látja el Szolnok városában a távhőszolgáltatói és távőtermelői feladatokat vagyonbérleti szerződés keretében. Fontos eredménynek tekinthető, hogy a szolgáltató váltás eltelt időszaka alatt a biztonságos távhőellátás biztosítása mellett a távhő-felhasználók gyakorlatilag semmit nem érzékeltek az engedélyes tevékenységek átvételéhez kapcsolódó háttérmunkából (szolnoki szervezet integrációja-átalakítása, szerződéses jogviszonyok felülvizsgálata, újra kötése, ügyfélszolgálati tevékenység átalakítása stb.). A szolnoki telephelyek belterületi lakóövezetben helyezkednek el: Széchenyi fűtőmű: Szolnok város ÉK-i részén (Széchenyi városrész) található, a Széchenyi krt. 2. sz. alatti, a 9678/35 hrsz-ú ingatlanon. A szükséges hőenergiát 2 db 8,14 MW-os és 1 db 10 MW-os földgáztüzelésű kazán biztosítja. A fűtőmű a Széchenyi lakótelepen több mint 5000 db lakást és 100 db egyéb fogyasztót szolgál ki. A távhő hálózat teljes hossza ~7,3 km, a szolgáltatást 41 db hőközpont és 29 db hőfogadó állomás biztosítja. József A. fűtőmű: A létesítmény Szolnok belvárosában található, a Baross Gábor út – József Attila út által határolt területen. A szükséges hőenergiát 3 db 8,14 MW-os gázkazán biztosítja. A fűtőmű a József Attila lakótelepen (József A. út - Nagy Imre krt – Bajcsy-Zsilinszky út – Jósika út – Mátyás király út – Baross Gábor út ) több mint 1500 db lakást és 100 db egyéb fogyasztót szolgál ki. A távhő hálózat teljes hossza ~2,6 km, a szolgáltatást 12 db hőközpont és 24 db hőfogadó állomás biztosítja. Móra Ferenc fűtőmű: Szolnok belvárosában található, a Móra Ferenc út – Szolnok Ispán krt. által határolt területen. A hőenergiát 3 db 3,2 MW-os gázkazán biztosítja. A fűtőmű a Móra Ferenc - Ady Endre lakótelepen több mint 1900 db lakást és 80 db egyéb fogyasztót szolgál ki. A távhő hálózat teljes hossza ~2,3 km, a szolgáltatást 7 db hőközpont és 20 db hőfogadó állomás biztosítja. TVM fűtőmű: A fűtőmű Szolnokon az un. Tiszamenti Vegyiművek lakótelepen található. A hőenergiát 2 db 0,72 MW-os gázkazán biztosítja. A fűtőmű több mint 220 lakást és minimális egyéb fogyasztót szolgál ki. A távhő hálózat teljes hossza ~0,5 km, a szolgáltatást 15 db hőfogadó állomás biztosítja.
  •  2.1 Kezdeti lépések Szolnokon
A kijelölés utáni első lépés a folyamatos üzemvitel biztosítását segítő sürgős műszaki beavatkozások elvégzése volt. Ezek keretében a fűtőművek üzemi tartalékjainak helyreállítása (kazánok, szivattyúk, egyéb segédberendezések) megtörtént. A későbbi beruházások elsődleges célja, egy fontossági sorrend alapján, az elöregedett, leromlott állapotú műszaki berendezések felújítása/cseréje.

Égéstermék elvezető berendezés, eredeti állapot

Égéstermék elvezető berendezés javítás után

Régi pótvíz tartály

Új pótvíz tartály

Régi vízlágyító

Új vízlágyító

Régi, üzemképtelen elzáró szerelvény

Új szerelvények

Tetőszigetelés és felülvilágítók eredeti állapota

Lapostető felújítás után

Lapostető felújítás után

Kritikus állapotú csővezetékszakaszok cseréje előtt (József Attila körzet 21 méter)

Kritikus állapotú csővezetékszakaszok cseréje után (József Attila körzet 21 méter)

Kritikus állapotú csővezetékszakaszok cseréje előtt (Móra Ferenc körzet 75 méter)

Kritikus állapotú csővezetékszakaszok cseréje után (Móra Ferenc körzet 75 méter)

  • 2.2 "Okos" mérők telepítése
A szolgáltatás minőségének javítása érdekében (pontosabb és gyorsabb elszámolás, kevesebb helyszíni szerelés) az MVM OTSZ Zrt. 2022. novemberében „Melegvízmérők és költségosztók bérbeadása és felszerelése, karbantartása” tárgyban uniós nyílt közbeszerzési eljárást indított távolról leolvasható fűtési költségmegosztók és melegvízmérők, valamint a kiolvasáshoz szükséges okos kiolvasó egységek beépítésére. A beruházás keretében, a 2023-as évben, 105 épületben több mint 26 000 db korszerű költségosztó és megközelítőleg 6500 db vízmérő került felszerelésre. A beruházás II. üteme 2024. évben folytatódik, ahol a maradék, megközelítőleg 5500 db vízmérő cseréje is megtörténik.
3. Összegzés
Az MVM Csoport számára a földgáz-, a villamosenergia- és a távhőszolgáltatás kapcsolata és hármas egységének vizsgálata szempontjából fontos lehetőséggel bír az MVM OTSZ Zrt. Minden bizonnyal kitekintési perspektívát is nyújthat az egyre élesedő otthonszolgáltatói versenyben. Az MVM OTSZ Zrt. az MVM Csoport számára bizonyos értelemben új kihívást jelent, de kizárólag olyanokat, amelyek messzemenően találkoznak a cégcsoport közép- és hosszútávú céljaival. Őszintén hozzá kell tenni, hogy a hazai távhőszolgáltatás – hasonlóan a keleteurópai országokhoz – számos nehézséggel küzd évek óta, amelyek megoldása túlmutat egy vállalatcsoport keretein. Ezek között elsősorban műszaki okokból fakadó versenyképességi és piaci kihívások vannak. Ennek ellenére nemigen vitatható, hogy a távfűtés:
  • komfortos
  • biztonságos
  • tiszta
  • környezetbarát
energiafelhasználási rendszer, amely kiállja a versenyt e tekintetben más megoldásokkal. A távhőszolgáltatás rugalmasan képes - viszonylag nagy mennyiségben - befogadni a különböző megújuló forrásokból származó primer energiát, ami társadalmi és stratégiai szempontból rendkívül előnyös. Átgondolt, összehangolt és következetesen végrehajtott fejlesztések eredményeként elérhető egy optimális jövő, amiben az MVM Csoport proaktívan tud részt venni.